Liv og røre utenfor Fjellseter kapell
Foto: Kathinka Mørner
Publisert: 07.03.25

Skrevet av: Ole Nygaard

KRIK-studenter og pensjonister med NRK-gudstjeneste og spennende samarbeid

StudentKRIK Trondheim har et spennende samarbeid med Fjellseter kapell, som har ført til et unikt samlingspunkt for studenter og eldre lokalbefolkning i Bymarka. På søndager inviteres det til sportsgudstjeneste og sportsandakt i vakre Fjellseter kapell, hvor studenter får et pusterom fra studiene, samtidig som de knytter relasjoner på tvers av generasjoner.

 

Samarbeidet startet med et «innbrudd»
Samarbeidet startet på en litt uventet måte etter en hendelse der Kathinka, tidligere leder for StudentKRIK Trondheim, kom i kontakt med Fjellseters venner etter å ha lånt utstyr fra en menighet i Trondheim. Etter en spesiell hendelse der hun måtte «bryte» seg inn i en av kirkens bygninger gjennom et åpent vindu, ble samtalen om et mulig samarbeid startet. I mars 2023 ble den første sportsgudstjenesten holdt med stor suksess. Over 50 studenter deltok på en dag med både gudstjeneste, pølser og skitur i Bymarka.

Generasjonsmøter gir perspektiver
«Vi er glade for å kunne tilby studentene et pusterom og en mulighet til å møte mennesker fra ulike generasjoner og fra ulike bakgrunner,» sier Kathinka, som har ledet StudentKRIK Trondheim sin del av arbeidet. «Det er utrolig inspirerende å oppleve hvordan troen kan binde folk sammen, uansett alder. Det er motiverende å møte 80-åringer som brenner for Jesus og livet. Det skaper et helt unikt samhold.»

«Når studenter prater sammen går det mye i studie og gjøremålsprat, når du møter andre generasjoner får en andre perspektiver på hva livet handler om. Det er fint å løfte blikket fra studiehverdagen» sier Kathinka.

 

Arrangementene i Fjellseter kapell har blitt en møteplass for både studenter og andre aldre, og samlingene har vist seg å styrke relasjonene mellom generasjonene. Gudstjenestene, som inkluderer er en type sportsandakt sportsgudstjeneste, er en fin måte for studenter å kombinere tro, fellesskap og fysisk aktivitet. StudentKRIK Trondheim organiserer aktiviteter som ski- og turgrupper, samt quiz, etter gudstjenestene for å gi studenter en mulighet til å knytte bånd og finne på noe på søndags formiddag.

NRK-gudstjeneste søndag kl. 11
I forbindelse med det pågående Ski-VM i Trondheim, vil det på søndag kl. 11.00 være en sending av sportsgudstjeneste på NRK2 fra Fjellseter kapell. Tro og idrett forenes, og idrettsprest og generalsekretær i KRIK, Vegard Husby holder talen. Dette gir et ekstra aktuelt element for både skiinteresserte og alle som ønsker å oppleve en sportsgudstjeneste fra Bymarka.